הכלל המנחה הראשון, דע/הכר את חתולך  צפייה יום יומית בחתול  וליטופו, יאפשרו לראות מה נורמאלי ומה חריג בחתולך. ישנם 7 סימנים שיכולים לעזור בזיהוי סימפטומים מוקדמים למחלה. ככל שתקדים לזהות סימנים אלו, כך יתאפשר זיהוי מוקדם של מחלה ובכך תעזור לחתולך להאריך ימים.

1) הקאות – חתולים נוטים להקיא בעקבות בליעת כדורי שיער, אולם, הקאה מתמשכת עשויה להיות סימן למספר מחלות בחתולים.

2) שינוי בהרגלי אכילה/שתייה – יש לשים לב להרגלי האכילה של חתולך ולכמויות האוכל אותן הוא אוכל. חתול שאוכל פחות מדי, יותר מדי ביחס לכמות שנהג לאכול, חתול המסרב לאכול, חתול שנהג לשתות וכעת שותה פחות מדי או יותר מדי, עשוי ללסבול מבעיה רפואית.

3) שינויים לא מוסברים במשקל – בעת ליטוף החתול שלך שים לב האם החתול ירד או עלה במשקל. במידה וכן, קח אותו לווטרינר. ירידת משקל יכולה להיגרם בשל מחלות כמו סוכרת ובעיה בבלוטת התריס.

4) שינויים ברמת הפעילות הגופנית – חתול נורמאלי יכול לישון 16 – 18 שעות ביום. אולם זו אינה שינה עמוקה אלא שינה המזכירה "תנומה קלה". החתול אמור להגיב לכל שקורה סביבו, כמו כניסת בעליו לחדר או הכנת האוכל שלו, רעש פתאומי ולא צפוי, הדלקת האור וכו'. סימן נוסף, חתול שנהג לרוץ ולשחק וכעת מסרב לשתף פעולה.

5) שינויים בטיפוח העצמי – ירידה או עליה בתדירות הטיפוח העצמי של החתול עשויה להצביע על כמה מחלות. טיפוח מוגבר, למשל, עלול להצביע על מחלת עור.

6) ריח רע – חתולים סובלים ממחלת חניכיים בדיוק כמו בני אדם. הסימנים הם: הצטברות של משקע צהוב בגבול החניכיים והשיניים וריח רע מהפה. בשלבים מתקדמים של המחלה הכאב יהיה קשה עד כדי המנעות מוחלטת מאכילה.

7) שינויים התנהגותיים – א) קושי בהטלת שתן – חתול המתקשה בהטלת שתן חייב לקבל טיפול רפואי תוך 12 עד 24 שעות. אי מתן טיפול מידי עשוי להסתיים בכי רע! סימנים לקשיים בהטלת השתן: החתול מתאמץ להטיל שתן ולא מצליח, החתול בוכה תוך כדי שמנסה להטיל שתן, החתול משתין לעיתים תכופות ו/או טיפות מועטות יוצאות, לחתול סימני דם בשתן, החתול חופר באובססיביות בארגז, החתול משתין מחוץ לארגז ובמקומות אחרים בבית. ב) חתול חברותי וידידותי שפתאום מתחבא מבני הבית, כנראה שסובל מבעיה רגשית או פיזית.

הכלל המנחה השני הוא: כאשר הינך בספק, התקשר לווטרינר! – במידה וחתולך מפגין אחד מהסימנים שהוזכרו ולפרק זמן של יותר מ – 12 שעות, או, יותר מסימן אחד לפרק זמן ממושך – יש להגיע לווטרינר בדחיפות.

הכלל המנחה השלישי הוא: דע מתי להשתמש באינטרנט – בניסיון לעזור לחיית המחמד שלהם, אנשים מבקשים את עזרת האינטרנט. פנייה בשאלות לפורומים לבע"ח ובחיפוש מידע על הבעיה. באנגלית יש משפט נפלא המספק את התובנה בנוגע לשימוש באינטרנט: "Get Off the Net and Call Your Vet" האינטרנט הינו כלי נפלא לקבלת אינפורמציה אך הוא אינו מהווה חלופה לבדיקת ווטרינר. במידה וחתולך מפגין את אחד מהסימנים שהוזכרו למעלה, קודם התקשר לווטרינר. לאחר שהווטרינר בדק את חתולך ולאחר שנקבע הטיפול המתאים, גלוש להנאתך לשם הבנה טובה יותר של מצב החתול.

מקרי חירום המחייבים הגעה מיידית לווטרינר

1) תאונת דרכים ואפילו ולא נראית פגיעה חיצונית. 2) כוויות, הרעלה, עקיצות (דבורים) או הכשות(נחש). 3)התקפים כמו עוויתות גוף, פרכוסים, "טיקים" לא רצוניים וכו'. 4) בליעה של תרופה (כדורים), גוף זר, או כל חומר כימי . 5) דיכאון ואפאטיות מתמשכים. 6) הקאות מתמשכות, שלשולים מתמשכים, שתן/צואה מלווים בדם, אי מתן שתן ו/או בכי/ יללות/ צעקות בעת מתן שתן. 7) נפילה מגובה רב.  8) יללות וצעקות ללא סיבה ברורה. 9) הימנעות מאכילה. ולחילופין, רצון לאכול – הימנעות – יללות – צעקות בזמן נגיעה במזון.  10) ריור מוגבר. 11) במקרה של נשיכה מכלב או מחתול. 12) החתול משתעל, משתנק, חווה קשיי נשימה או כאשר הוא מכחיל. 13) החתול אינו יכול לקום/קם ומאבד שווי משקל. 14) החתולה מנסה להמליט, לוחצת מעל שעה, ודבר לא יוצא. 15) החתול מדמם, והדימום אינו נפסק. במקרים הנ"ל ובמידה והווטרינר שלך לא נמצא, חפש מרפאה אחרת.

השלם את המשפטים הרשומים מטה. אם אינך יכול לענות "נכון/כן" למשפטים אלו, אנא, פנה מיד לווטרינר!

החתול שלי….

•  מתנהג נורמאלי: נראה פעיל,  אינו מתעייף בקלות לאחר פעילות גופנית מתונה ובמצב רוח טוב.

•  אינו סובל מהתקפים ועוויתות חולפות.

•  בעל תיאבון תקין, לא העלה/הוריד במשקלו, אינו פולט אוכל ואינו סובל מקושי בלעיסה/בבליעה.

•  שותה בכמויות רגילות, לא הפסיק לשתות או לא שותה מעל הנורמאלי.

•  אינו סובל מיציאות או משילשולים המלווים בדם ויציאותיו תקינות ונעשות ללא מאמץ.

•  אינו מתקשה בהשתנה, כהמויות נורמאליות, התדירות וצבע השתן נורמאליים והוא משתמש בארגז החול.

•  אינו סובל מבעיות התנהגות חדשות כמו אגרסיביות או השתנה מחוץ לארגז החול שלו.

•  צבע החניכיים ורוד, הן לא אדמומיות, לא נפוחות ואינן מדממות.

•  אינו מתעטש או מנוזל.

•  בעל פרווה מבריקה, מלאה ללא קשרים או קרחות, וללא נשירה.

•  אינו מתגרד, לועס או נושך עצמו בצורה אובססיביות ועורו לא מדיף ריח רע.

•  אינו סובל מפרעושים, קרציות, תולעים או קרדית האוזן.

•  אינו סובל מגידולים על עורו.

•  אינו סובל מפצעים שאינם נרפאים/מגלידים.

•  אינו מנער את ראשו ואינו מגרד את אוזניו, אוזניו נקיות  והן אינן מדיפות ריח רע.

•  שומע, עירני ומגיב למתרחש סביבו.

•  מתהלך נורמאלי, אינו מראה קושי או כאב בהליכה או בעת מעבר משכיבה לישיבה וההפך.

•  נושם נורמאלי, אינו מראה מאמץ בנשימה ואינו משתעל.

כנאמר, חתול נוטה להסתיר סימני מחלה וכאשר אלו מתגלים, חתולך עשוי להיות חולה. בעיות אשר לא מאותרות בזמן, יכולות להידרדר במהירות למצבים מסכני חיים. כל מצב הנראה לך כלא רגיל וכלא מתאים להתנהגותו של חתולך כפי שאתה מכיר אותו – פנה מייד לווטרינר המטפל. חייו של חתולך תלויים בכך. חתולים בריאים אמורים להיבדק ע"י וטרינר לפחות פעם בחצי שנה.

אולי תאהבו גם

יש לכם מה להוסיף?

כתובת האימייל שלך לא תפורסם.